Ekologia

Plakat piknik rodzinny Ekodoradca

 

Zakończono realizację projektu z zakresu edukacji ekologicznej „Jestem eko- nie marnuję” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Program skierowany był do uczniów Szkoły Podstawowej, dzieci w wieku przedszkolnym, rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców miasta.

Dzięki realizacji zadania nastąpił wzrost świadomości ekologicznej  u  uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków poprzez aktywny udział w różnych formach zajęć. Ponadto zwiększył się poziom wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska poprzez udział w konkursach, quizach i turniejach wiedzy ekologicznej. Zajęcia zapewniały aktywny udział  podczas przeprowadzania doświadczeń, eksperymentów, udziału w warsztatach i obserwacjach przyrody i zjawisk przyrodniczych, spotkania i wywiady. Uczniowie brali udział w konkursach plastycznym, fotograficznym i fotoreportażu promując proekologiczne nawyki mieszkańców,  wystawy prac, jak również brali udział w zajęciach edukacji ekologicznej  (warsztaty, zajęcia terenowe w  parkach narodowych,  w parku Nauk techniki, w Parku Krajobrazowym, zajęcia warsztatowe, pikniki naukowe).

W ramach projektu nie tylko zorganizowano wycieczki edukacyjne czy zajęcia terenowe  ale również zakupiono wiele pomocy dydaktycznych oraz książek, gier edukacyjnych.

Wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosiła 43 654,35 zł, wnioskowana kwota dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie to 39 288,90 zł.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu !!!

 wfosigw logotype color

 

System Kaucyjny2

 

Od października 2025 r. startuje system kaucyjny opakowań na napoje.

Oznacza to, że w sklepach zaczną pojawiać się napoje w opakowaniach oznaczonych znakiem kaucji.

Systemem kaucyjnym objęte będą tylko opakowania ze znakiem kaucji, a w znaku widoczna będzie także informacja o wysokości kaucji za dane opakowanie.

 

WAŻNE!
Systemem objęte będą butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra, za które kaucja wynosić będzie 50 gr oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, za które kaucja wynosić będzie 1 zł.

Kaucja za opakowanie z oznaczeniem kaucji będzie doliczana przy kasie - nie będzie wliczona w cenę samego napoju.

Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 m2, a małe sklepy poniżej 200 m2 mogą dobrowolnie przystępować do systemu. 

Do zwrotu kaucji nie będzie potrzebny paragon za zakup napoju, a zwrotu opakowania można będzie dokonać w sklepach i automatach.

Aby otrzymać zwrot kaucji, opakowanie musi mieć nienaruszony znak kaucji i czytelny kod kreskowy, dlatego zwracanych opakowań nie należy zgniatać ani uszkadzać.

Za organizację systemu w Polsce odpowiadają operatorzy systemu kaucyjnego - podmioty reprezentujące wprowadzających na rynek opakowania po napojach (producentów, importerów), które realizują w ich imieniu obowiązki związane ze

zbiórką, ewidencją i rozliczaniem kaucji.

 

Jakie korzyści da wprowadzenie systemu?
- zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady opakowaniowe,
- zwiększenie poziomu selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych,
- zwiększenie poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych,
- stworzenie pozytywnych nawyków dot. segregowania odpadów.

Kompleksowe informacje na temat systemu kaucyjnego znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/system-kaucyjny

System Kaucyjny1

zekodoradca info